Wyszukiwarka internetowa Microsoftu została zablokowana w Chinach. Bing był ostatnią amerykańską stroną w chińskim internecie.

Bez konkretnego powodu wyszukiwarka Bing została zablokowana dla chińskich internautów. Źródła podają, że jeden z największych operatorów dostał nakaz natychmiastowego wyłączenia usługi Microsoftu ze względów bezpieczeństwa.

Wszystko wskazuje na to, że jest to decyzja o podłożu politycznym. Ostatnie napięcia na lini Chiny – Stany Zjednoczone nie są najlepsze. Sprawa domniemanego szpiegostwa firmy Huawei na rzecz partii komunistycznej utrudniły życie Amerykańskich korporacji technologicznych w Chińskiej Republice Ludowej. Ich problemy są na tyle duże, że część z nich dawno już zdecydowała się wycofać z tego rynku. Najlepszym przykładem jest Google, które w 2010 roku wyłączyło wszystkie swoje usługi w tym kraju.

Wyszukiwarka Bing Chiny

Microsoft wciąż konkurował w dość nierównej walce o chińskich użytkowników. Bing konkurował przede wszystkim z Baidu, które według oficjalnych danych ma 64% rynku. Warto dodać, że wyszukiwarka Baidu ściśle współpracuje z chińskimi władzami co stawia ją na wygranej pozycji.

Fakt zablokowania Bing’a w Chinach został potwierdzony przez giganta z Redmond. Microsoft przyznaje, że nie spodziewał się takiego posunięcia władz Chin.

Warto przypomnieć, że dwa lata temu podobna sytuacja przytrafiła się popularnemu komunikatorowi internetowemu Skype, który do dziś nie jest dostępny dla mieszkańców Państwa Środka.