Podczas Festiwalu SXSW w Austin lokalny Startup ICON zaprezentował pierwszy w USA dom wydrukowany w technologii 3D. ICON jest partnerem Nowojorskiej organizacji non-profit, która zbudowała domy dla tysięcy wysiedlonych mieszkańców Haiti, Salwadoru i Boliwii. Młoda firma postrzega swoją technologię jako praktyczne narzędzie do zaspokojenia potrzeb chronienia około miliarda ludzi na ziemi, którym brakuje dachu nad głową.

Dom wydrukowany w 24 godziny

Dom wydrukowany został za pomocą prototypowej drukarki Vulcan zaprojektowanej specjalnie dla tego projektu przez startup. Drukarka jest w stanie zbudować jednopiętrowy dom o powierzchni od 55 do 74 metrów kwadratowych w ciągu 24 godzin. Prototypowa budowla została wykonana za 4 tysiące USD co jest bardzo dobrym wynikiem.

Zaprezentowany dom składa się z sypialni, salonu, łazienki oraz werandy. Wszystko zostało zmieszczone na powierzchni 32,5m2. Jak zapewnia firma, przyszłe modele będą posiadać kuchnię wraz z jadalnią, dodatkową sypialnię oraz większy metraż.

Poza wydrukowaniem ścian, wykonawcy muszą jeszcze wstawić okna, drzwi oraz dach. Firma pracuje nad usprawnieniem procesu montażu stolarki, by skrócić czas budowy.

Zobacz wideo

Po przetestowaniu materiałów i koniecznych zmianach w projekcie firma wyśle drukarkę Vulcan do Salwadoru, gdzie zostanie wykorzystana do budowy 100 domów do końca 2019 roku. Startup zapewnia, że projekt jest poświęcony budowie domów w trudnych regionach świata i nie zamierza wprowadzać swojej technologii na amerykański rynek.

 

 

Źródło: youtube