Może się wydawać, że e-papierosy są bezpieczne dla zdrowia. Jednak według rady miasta San Francisco tak nie jest i dlatego przegłosowaną ustawą zostanie wprowadzony zakaz handlu tymi produktami w całym mieście.

Rada miasta San Francisco obradowała w sprawie zakazu sprzedaży e-papierosów. W efekcie radni przegłosowali ustawę, która miałaby doprowadzić do całkowitego zakazu handlu tymi produktami na terenie miasta. Nowe prawo zacznie obowiązywać po podpisaniu jej przez burmistrza Londona Breeda, który całkowicie popiera ideę.

Zakaz będzie obejmował wszystkie elektroniczne papierosy, które nie zostały zatwierdzone przez FDA tj. Agencję Żywności i Leków. Do chwili obecnej żaden e-papieros nie otrzymał takiego atestu, ponieważ agencja nadal nie jest pewna jaki wpływ mają liquidy na zdrowie. FDA dopuszcza jednak do sprzedaży w USA podgrzewacz tytoniu IQOS, który zgodnie z prawem jest klasyfikowany jako zwykły papieros i dlatego podlega takim samym regulacjom. Będzie on jedynym poza klasycznymi papierosami produkt tytoniowy dostępny do kupienia w San Francisco.

San Francisco zakaz e-papierosów

Ciekawe jest to, że tradycyjne papierosy mają opinię jednych niebezpiecznych używek, które zwiększają ryzyko zachorowań na raka czy choroby serca, a mimo to będą nadal dostępne w sprzedaży. 

To już pewne, że w San Francisco za moment nie będą dostępne elektroniczne papierosy, to miasto nie zakaże ich używania, oczywiście wszystkim tym, którzy mają ukończony 21. rok życia.

Nie jest przypadkiem, że właśnie w San Francisco ma swoją siedzibę największy w USA producent e-papierosów. Firma w swoim oświadczeniu ubolewa, że po wejściu w życie nowej ustawy, w sklepach będą dostępne jedynie mniej zdrowe używki. 

Na tą chwilę trudno określić, czy decyzja władz miasta jest słuszna. Wiadome jest jednak, że ci, którzy będą chcieli kupić zakazane urządzenie i tak to zrobią – chociażby przez internet, czy w sąsiednich miastach. Jedno jest pewne, San Francisco stara się na wielu polach być pierwszym miastem na świecie z zakazem czegokolwiek. Ostatnio miasto zakazało używania technik do rozpoznawania twarzy.