Parlament Europejski przyjął uzgodnione restrykcje, które od 2021 roku wprowadzają zakaz używania jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych. Nowa regulacja jest odpowiedzią na rosnący problem zanieczyszczenia środowiska, a w szczególności mórz i oceanów przez m.in. słomki do napojów, plastikowe sztućce czy patyczki higieniczne.

Proekologiczna zmiana to w dużej mierze wyzwanie dla restauracji typu fast food, które używają w ogromnej ilości jednorazowych opakowań. Już teraz wprowadzane są ograniczenia użycie plastiku, zastępując go papierem. McDonald’s od początku stycznia do swojej oferty w formie testów wprowadził papierowe słomki. Sieć restauracji chce, aby do 2025 roku wszystkie opakowania były przyjazne środowisku. Sieć kawiarni Starbucks oraz grupa inwestycyjna Closed Loop Partners pracują wspólnie nad wprowadzeniem do użycia kubka jednorazowego w pełni nadającego się do recyklingu.

Sterta plastikowych śmieci

Autor Jasmin S., źródło Pixabay

Aktualnie wprowadzane zmiany są efektem nacisków na rezygnację z użycia tworzyw sztucznych. Jest to na razie bardziej moda niż wyraźny trend rynkowy. Sieć przepełniona jest fotografiami plaż czy móż zapełnionych plastikowymi śmieciami, aż 80% śmieci znajdowanych na europejskich plażach to plastik!

Organizowane akcje na rzecz edukacji społeczeństwa zwiększają świadomość konsumentów. Jak twierdzą wielkie koncerny, robią wszystko by zużycie plastiku było minimalne. Jednak ich działania nie są wystarczające, bo zużycie plastiku nadal jest ogromne, a zapotrzebowanie na ten surowiec będzie tylko rosnąć.