Sieć kawiarni Starbucks od dłuższego czasu podejmuje konkretne działania w celu ograniczania liczby odpadów. Właśnie firma poszła o krok dalej i pilotażowo w jednej z kawiarni testuje zwrotne kubki na wynos.

Test nowej usługi marki Starbucks rozpoczęły się w kawiarni zlokalizowanej na londyńskim lotnisku Gatwick. Właśnie tam, w chwili obecnej do dyspozycji klientów są kubki na wynos wielokrotnego użytku oraz te papierowe, jednak za papierową wersję pobierana jest opłata 5 pensów, która trafia na konto fundacji Hubbub, zajmującej się działaniami na rzecz ochrony środowiska.

Kubki Starbucks wielokrotnego użytku
Fot. CNBC

W chwili obecnej Starbucks również nagradza klientów, którzy posiadają własne kubki wielokrotnego użytku, cena kawy zostaje obniżona o 25 pensów, czyli łącznie kawa jest tańsza na wynos o 30 pensów.

Klienci, którzy zamówią napój w zwrotnym kubku wielokrotnego użytku, będą mogli naczynie po wypiciu kawy pozostawić w specjalnych kontenerach. Punkty do oddawania kubków zostały rozlokowane na całym lotnisku Gatwick.

Kubki Starbucks na wynos
Fot. Starbucks

W chwili obecnej nie wiadomo czy Starbucks planuje wprowadzić podobną usługę w swoich pozostałych kawiarniach. Prawdopodobnie kwestia rozlokowania kontenerów do oddawania kubków wielokrotnego użytku na wynos mogłaby okazać się problematyczna w dużych miastach. Lotniska wydają się być idealnym miejscem do stosowania alternatywnych opakowań w miejsce tych jednorazowych. Działanie to z pewnością może przynieść wymierną korzyść dla środowiska. Warunek jest jeden, usługa musiałaby trafić do każdej lotniskowej kawiarni Starbucks na całym świecie.