Nie od dziś wiemy, że iOS w wersji na iPada nieco nudny i nie dawał możliwości wykorzystać potencjału możliwości urządzenia. Właśnie Apple postanowiło to zmienić i w pewien sposób odseparować system iOS 13 od iPada, ale dodając bardzo dużo nowych funkcji. W ten sposób powstał iPadOS.

Dotychczas iPady otrzymywały sporo dedykowanych funkcji, aby miały służyć nie tylko do konsumowania treści, ale także do jej tworzenia. Najnowsze oprogramowanie dla iPadów ma sporo zmienić, zaczynając od poprawę komfortu pracy, zmiany w interfejsie, po dedykowane funkcje dla twórców treści. System iPadOS został stworzony wyłącznie z myślą o tabletach.

iPadOS ekran główny
Fot. Apple

iPadOS wprowadza nowy ekran główny, który składa się z aplikacji oraz widżetów. Wyciągnięcie tej sekcji na pierwszy plan z pewnością urozmaici nudny dotychczas ekran główny iPada oraz umożliwi dostęp do ważnych informacji z aplikacji.

Kolejnym elementem zmian w systemie jest modernizacja aplikacji Pliki. Od teraz plikami możemy zarządzań w widoku kolumnowym, znanym z programu Finder na macOS. Ponadto wprowadzono obsługę zewnętrznych nośników danych tj. Karty pamięci, dyski zewnętrzne oraz pendrive. Nie zabrakło również wsparcia dla SMB. W przypadku iCloud Drive została dodana możliwość udostępniania całych folderów, a nie tylko plików, jak miało to miejsce dotychczas.

Spójnym elementem dla aplikacji Pliki jest aktualizacja przeglądarki Safari. W oknie przeglądania pojawił się prawdziwy menadżer pobierania, dokładnie taki jak ten z Safari na macOS. Dodatkowo znajdziemy ponad 30 nowych skrótów klawiszowych, ustawienia dla poszczególnych stron internetowych, jak również przebudowaną opcję udostępniania zdjęć. Safari również zyska możliwość lepszej obsługi wybranych aplikacji internetowych, takich jak Dokumenty Google, WeTransfer czy WordPress.

iPadOS Safari
Fot. Apple

iPadOS wprowadza szereg bardzo dyskretnych zmian np. Wsparcie dla myszki przez bluetooth. Z kolei dużą zmianą jest możliwość pobierania czcionek z poziomu AppStore i wykorzystywania ich w wybranych aplikacjach. Poprawiono również funkcję kopiuj – wklej, do której wystarczy użyć dedykowany gest. Ustawianie kursora w tekście również zostało ułatwione, usunięto szkło powiększające, a kursor po prostu podąża za naszym palcem i zostaje w wybranym miejscu.

Ekran otrzyma nowe możliwości dzielenia obszaru roboczego za sprawą udoskonalonej funkcji Split View oraz wprowadzeniu obsługi pasków bocznych Slide Over. Dodatkowo rysik Apple Pencil otrzyma nowe narzędzie podręczne (paletę), które od teraz może być wykorzystywane w aplikacjach firm trzecich. 

iPadOS Slide Over
Fot. Apple

iPadOS oczywiście dziedziczy wszystkie nowości znane z iOS 13, tym samym otrzyma ciemny motyw, większą wydajność i wiele więcej.

iPadOS został już udostępniony deweloperom w wersji beta, za jakiś czas Apple obiecuje udostępnić system w formie otwartej wersji testowej dla wszystkich, a finalna wersja zadebiutuje już na jesień. Niestety razem z dodaniem nowych funkcji i możliwości, starsze iPady nie otrzymają aktualizacji. Oto pełna lista tabletów, które otrzymają aktualizację do iPadOS:

  • iPad mini 4 i 5 generacji,
  • iPad Air 2 i 3 generacji,
  • iPad 5 i 6 generacji,
  • iPad Pro 9,7”, 10,5” oraz 11”, 12,9”.