Od czasu do czasu pojawiają się wieści o odrestaurowanych pojazdach z minionej epoki. Zaczynając od aut, samolotów, pojazdów militarnych po pociągi. Gdy remontowany jest pojazd zawsze kładziony jest nacisk na odwzorowaniu wszystkich elementów, tak by zgadzały się z oryginałem.

Jednak w tym przypadku całkowicie zignorowano oryginalne rozwiązania z przed lat. Pociąg został wyposażony w panele elektro-woltaiczne by zasilać silniki, energią prosto ze słońca.

Pociąg pierwotnie posiadał dwa silniki Diesla, jeden z nich został zastąpiony elektrycznym. Jenak zamontowane baterie pod podłogą i panele słoneczne na dachu, to nie wszystko. Pojazd do dyspozycji posiada kolektory słoneczne umieszczone na stacjach kolejowych, by podczas postoju dobrać energię potrzebną do jazdy. W razie braku elektryczności maszynista ma do dyspozycji silnik spalinowy by mógł bezproblemowo dotrzeć do najbliższej stacji.

Firma odpowiedzialna za projekt jest dumna, że pociąg jest w pełni zasilany energią słoneczną, na chwilę obecną to jedyny taki pojazd na świecie. Ze zwykłego pociągu z lat ’50 stworzony został punkt turystyczny na mapie, którego nie można ominąć. Trasa pociągu biegnie z North Beach do Byron Beach w Nowej Południowej Walii i trwa zaledwie 10 minut, a kursy wykonywane są co godzinę każdego dnia tygodnia.

Ceny biletów jednorazowych są następujące:

  • Dzieci do lat 5 – Za darmo
  • 6-13 lat – $2
  • Powyżej 14 lat – $3

Trasa oficjalnie została uruchomiona 16 Grudnia 2017 roku, a cały projekt wystartował znacznie wcześniej. Firma Byron Bay Railroad Company sama sfinansowała projekt, bez udziału środków państwowych.

Trasa krajoznawcza licząca na chwilę obecną tylko jedną stację nie robi wrażenia, ale sam projekt jest bardzo oryginalny i ciekawie wykonany. Pod względem turystycznym ten region Australii zyskał ciekawy punkt, który warto odwiedzić już dziś. Trzymam kciuki za dalsze sukcesy w rozwijaniu tej inicjatywy.

Cała historia kolejnictwa oraz projektu bardzo szczegółowo została opisana na stronie projektu Bayron Bay, zachęcamy was do lektury.

Źródło: byronbaytrain.com.au