Wiele chińskich źródeł potwierdza, że Huawei ma już praktycznie gotowy system operacyjny HongMeng OS. Premiera pierwszego smartfona z tym systemem ma odbyć się już w październiku.

To pewne HongMeng OS nie trafi do nadchodzącego modelu Mate 30. Najprawdopodobniej system trafi to telefonów ze średniej półki cenowej i w dodatku przeznaczonych wyłącznie na rynek chiński. Pierwsza premiera smartfona z tym właśnie systemem zaplanowana została już na październik 2019 roku.  

System HongMeng OS został opracowany przez Huawei oraz przedstawicieli firmy Tencent. Oprogramowanie zostało przetestowane już przez Oppo oraz Vivo. Wiemy też, że Xiaomi oraz Oppo poważnie zastanawia się nad użyciem systemu Huawei w swoich produktach.

HongMeng OS Huawei

HongMeng OS nie będzie bardzo rozbudowany w swojej pierwszej wersji, dlatego firma chce skupić się na potrzebach rynku lokalnego, a następnie rozszerzać obecność w kolejnych państwach. Kolejnym wyzwaniem jest również to, że Android stworzył pewne wymagania klientów i Huawei nie ma w chwili obecnej sposobu na ich zaspokojenie w autorskim oprogramowaniu. Z pewnością Huawei zdaje sobie sprawę z tego, że system nie będzie urzekał wydajnością, a funkcjonalność będzie ograniczona. Dlatego firma podchodzi bardzo racjonalnie do sposobu wdrażania systemu. Huawei będzie miał czas na rozwinięcie projektu oraz usunięcie błędów.

Huawei od dawna pracuje nad własnym systemem operacyjnym. Teraz, gdy sankcje nałożone przez rząd USA uderzają w kluczowe dla firmy elementy, Huawei postanowił przyśpieszyć prowadzone prace. Widocznie Chiński system operacyjny nie jest w fazie projektowania, a wręcz można stwierdzić, że jest na ukończeniu. Mam nadzieję, że ten pośpiech nie przyniesie firmie nieporządanych skutków, a sam system nie podzieli losu umarłego już systemu Windows 10 Mobile.