Od długiego czasu, aż do dziś mogliśmy marzyć o komputerach kwantowych. Testowana w laboratoriach technologia przyszłości trafia na rynek. Kwantowy komputer IBM Q System One wychodzi do ludzi. Na razie do odbiorców biznesowych.

Komputery kwantowe budzi największe nadzieje technologiczne osiągnięć ludzkości. Wszystko dlatego, że takie maszyny będą miały ogromne moce obliczeniowe. Naukowcy przekonują, że skok będzie tak niewyobrażalny i doprowadzi do całkowitej przemiany przemysłu i gospodarki.

IBM Q System One

Fot. Materiały prasowe

Eksperci przekonują, że tego typu komputery można będzie stosować np. w programach kosmicznych, czy systemach wojskowych. Moc  sprzętu pozwoli obliczyć czynniki ryzyka bardzo skomplikowanych operacji finansowych.

Raczej nie ma powodów do euforii. Nie spodziewajcie się by w waszym biurze niedługo pojawił się kwantowy komputer. Ci, którzy będą z niego korzystać, zrobią to przez chmurę IBM, bowiem fizyczne maszyny na razie pozostaną na terenie firmy.

Czym jest komputer kwantowy

Obecnie komputery przechowują wyłącznie dane w formie kodu binarnego – jest to ciąg zer i jedynek, które reprezentują litery oraz cyfry. W zastosowaniach kwantowych są kubity, które w uproszczeniu pozwalają na istnienie zer i jedynek jednocześnie. Między innymi tu właśnie tkwi sekret ogromnego skoku mocy obliczeniowej.

IBM Q System

Fot. IBM

Jeden komputer kwantowy IBM Q System One mieści się w szklanej obudowie szerokiej szerokiej na 2,7 metra. To zachowanie bardzo dokładnie wyliczonych warunków fizycznych jest niezbędne do działania, ponieważ jakakolwiek zmiana może doprowadzić do utracenia właściwości przez kubity. Woków komputera musi panować temperatura znacznie poniżej zera, nie może występować wibracja, promieniowanie elektromagnetyczne. Jednym słowem musi być absolutna izolacja.

Całym pomysłem IBM polega na udostępnieniu maszyny klientom, która w ich imieniu będzie rozwiązywać problemy. IBM Q System One to wielki krok naprzód w kierunku komercjalizacji komputerów kwantowych. Stworzenie go zapowiada zapotrzebowanie na nowy system operacyjny. Będzie on kluczowy w rozszerzeniu tej technologi o praktyczne zastosowanie w biznesie i nauce.

W tym roku ma zostać otwarte pierwsze centrum IBM Q Quantum Computation Center w Poughkeepsie (stan Nowy Jork). Centrum przeznaczone jest dla klientów zainteresowanych korzystaniem z tego systemu.

Źródło: Science Alert