Wszystko wskazuje na to, że nadchodząca konsola PlayStation 5 od Sony otrzyma wsteczną kompatybilność, obsługę 8K i technologię ray tracing. Według prognoz PS5 na rynek ma trafić w 2020 roku.

Inżynier pracujący nad nową konsolą Sony Mark Cerny w rozmowie z magazynem Wired podał parę szczegółów na jej temat. Procesorem PlayStation 5 będzie bazował na trzeciej generacji AMD Ryzen. Będzie to ośmiordzeniowa jednostka wykonana w 7 nanometrowym procesie. Natomiast za grafikę ma odpowiadać autorski GPU z rodziny Navi od Radeona.

Pad PS4

Wsteczna kompatybilność

Informator przyznaje, że wirtualna rzeczywistość będzie bardzo istotnym elementem PlayStation 5, dlatego obecnie dostępne gogle VR będą kompatybilne z nową konsolą. Z uwagi na oparcie PS5 na architekturze PS4, będzie możliwe uruchomienie gier z obecnie dostępnej generacji konsoli.

Wsteczna kompatybilność ma być również lekarstwem na brak nowych tytułów gier specjalnie stworzonych dla konsoli nowej generacji. Użytkownicy PlayStation 4 przy przejściu na PS5 nie będą zatem musieli się przejmować o ulubione tytuły gier, przeniosą swoją obecną bibliotekę na nową konsolę.

8k

Wydajność PlayStation 5

PS5 ma zaoferować szybki dysk SSD, który skróci czas ładowania. Różnica ma być znacząca dzięki przepustowości, będzie większa niż w jakimkolwiek dostępnym dysku SSD na rynku dla komputerów PC. 

Konsola ma również obsłużyć rozdzielczość do 8K. Jest to zabieg mający na celu wesprzeć obecnie dostępne telewizory 4K oraz nadchodzące telewizory z większą rozdzielczością.  

Ray tracing

Technologia Ray tracing

Nowa konsola wspierać będzie ray tracing, czyli technologię odpowiadającą za realistyczne śledzenie promieni. W PS5 technika obejmie nie tylko światło, a również dźwięk. W praktyce technologia wpłynie na poziom realności rozgrywki. Konsola będzie w stanie obliczyć czy gracz powinien słyszeć pewne dźwięki np. Strzał pistoletu, lub czy wróg będzie w stanie rozpoznać kroki skradającego się gracza. 

Według zapewnień Cerny’ego, nowa jednostka ma zapewnić na nowo zdefiniowaną jakość dźwięku 3D. Realistyczny dźwięk nie ma wymagać żadnego dodatkowego sprzętu, w zupełności mają wystarczyć głośniki wbudowane w telewizorze.