Apple podczas konferencji WWDC 2019 w San Jose poza systemami dla swoich sprzętów postanowiła zaprezentować nowego Maka Pro. Poza nową jednostką dla profesjonalistów na rynek trafi również nowy monitor Pro Display XDR.

Wiemy nie od dziś, że Apple potrafi trzymać w napięciu i zaskakiwać nowościami. Tym razem, nie było inaczej. Podczas Keynote otwierającego konferencję WWDC 2019 zobaczyliśmy nie tylko nowe systemy iOS 13, iPadOS, watchOS 6, macOS 10.15 Catalina oraz tvOS. Firma Tima Cooka miała coś w zanadrzu i szybko pokazała to widzom. Jest nim oczywiście nowy Mac Pro wraz z nowym ekranem Apple Pro Display XDR. Wygląd komputera rażąco przypomina ten znany nie tylko z pierwszych Maków Pro, a również zapomnianych już Power Mac G3.

Apple Mac Pro
Fot. Apple

Nowy Mac Pro wraca do korzeni nie tylko z wyglądu, jego wnętrze również ma zaoferować dużą moc oraz możliwość pełnej modyfikacji podzespołów. Obudowa została zaprojektowana tak by była nie tylko ładna, ale również solidna i praktyczna (możliwe jest również zamontowanie kółek do transportu). Mac Pro będzie również dostępny w wersji szuflady do szafy rackowej.

Mac Pro – moc bez ograniczeń

Sercem komputera jest procesor Intel Xeon, który może mieć aż do 28 rdzeni. Dopełnieniem dla możliwości procesora ma być niemała ilość gniazd na pamięć podręczną RAM, jest ich w sumie 12 co ma pozwolić na zmieszczenie nawet 1,5 TB pamięci RAM DIMM 2933 MHz ECC. Do tego komputer ma 8 gniazd PICe, co pozwala na montowanie różnych kart rozszerzeń tj. interfejsy FireWire, afterburner czy moduły AVID. Afterburner to swoisty dopalacz pozwalający na dekodowanie w czasie rzeczywistym 4 strumienie ProRes RAW w rozdzielczości 8K.

Apple Mac Pro 2019
Fot. Apple

Karta graficzna w Maku Pro jest niezwykła, Apple specjalnie dla grafiki zaprojektowało moduł MPX wykorzystujący moduł PCIe oraz złącze Thunderbolt. Dzięki temu w komputerze można zamontować Radeona Pro 580X, Radeona Vega II albo oba jednocześnie w jednym module. Jeśli ta konfiguracja nie wystarcza, nie ma problemu, można też zamontować po dwie karty na jednym module i łącznie mieć 4 karty. W zestawie oczywiście nie zabraknie potężnego zasilania 1,4 kW z cichym chłodzeniem powietrzem.

Mac Pro 2019 – specyfikacja

  • Procesor: Intel Xeon W (8 rdzeni, 3,5 GHz – w wersji podstawowej / 28 rdzeni, 2,5 GHz – w maksymalnej),
  • Pamięć RAM: 32 GB – podstawowa / 1,5 TB – maksymalna,
  • Układ graficzny: Radeon Pro 580X – podstawowa / 2 x Radeon Pro Vega II – maksymalna,
  • Dysk: SSD 256 GB – podstawowy / SSD 4 TB – maksymalny,
  • Moduły: Thunderbolt 3, USB 3.0, Ethernet, mini jack, HDMI, WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0,
  • System: macOS 10.15 Catalina,
  • Wymiary: 529 x 218 x 450 mm,
  • Waga: 18 kg,
  • Cena: od 5999 dolarów (około 22 800 złotych).

Apple Pro Display XDR

Apple Pro Display XDR
Fot. Apple

Tak potężna jednostka zasługuje na coś więcej jest nim doskonały monitor Apple Pro Display XDR. Nowy monitor od giganta z Cupertino ma spełnić całą listę życzeń profesjonalistów, którzy do chwili obecnej musieli pracować na drogich monitorach bez zadowalającej rozdzielczości. Wyświetlacz monitora Pro Display XDR to panel o rozdzielczości 6K z przekątną 32 cali. Każdy piksel matrycy został precyzyjnie skalibrowany, a jasność monitora ma osiągać tysiąc nitów aż do końca jego dni. Wysoka jasność i kontrast idzie w parze z idealnymi kątami widzenia. Ekran będzie matowy, nie będzie zawierał warstwy odblaskowej, aby nie rujnować kolorów. Apple zamiast dodawania powłoki antyodblaskowej zdecydował się na szlifowaną szklaną powłokę, chroniącą monitor. Cena monitora to 4999 dolarów czyli około 19 tysięcy złotych. Do monitora przyjdzie nam dokupić specjalną podstawkę za 999 dolarów lub modów do uchwytu VESA za 199 dolarów. 

Komputer Mac Pro oraz monitor Pro Display XDR będzie dostępny już na jesień. Prawdopodobnie na rynek trafią zaraz po premierach nowych smartfonów iPhone oraz zegarków Apple Watch.