Apple podczas tegorocznej konferencji WWDC zaprezentował nową odsłonę systemu iOS w wersji 13. Oprogramowanie przynosi sporo nowych funkcji m.in. Ciemny motyw, przebudowany wygląd aplikacji systemowych oraz odczuwalną poprawę wydajności.

Apple ma precyzyjny plan rozwoju swojego systemu mobilnego i konsekwentnie trzyma się zakładanych celów. Podobnie jak iOS 12 również 13 skupia się na doszlifowywaniu wydajności oprogramowania. Firma Tima Cooka chwali się, że system ma odczuwalnie przyśpieszyć nie tylko w kwestiach płynności pracy czy wykorzystywaniu zasobów sprzętowych. W tym wydaniu gigant z Cupertino zmienia inne elementy wpływające na szybkość oraz działanie telefonu. 

iOS 13 ciemny motyw
Fot. Apple

Apple podaje, że odblokowywanie iPhone’a za pomocą Face ID ma być krótsze o 30%. Firma wprowadzi również nową funkcję inteligentnego ładowania baterii. Algorytm oparty na sztucznej inteligencji będzie decydował czy bateria naładuje się do pełna czy tylko do 80%. W ten sposób Apple chce zapobiec szybkiemu starzeniu akumulatora. W tym szaleńczym rozwiązaniu jest jednak metoda. Jak dobrze wiemy, ładowanie urządzeń rozładowanych do 100% niszczy ogniwa baterii, a pilnowanie ładowania wyłącznie określonej pojemności nie jest łatwe. Nowa funkcja w pewien sposób ma przedłużyć życie baterii smartfona, jednak nie koniecznie nam życie. Czy tak będzie – zobaczymy. 

Innymi zmianami względem poprawy wydajności jest przyśpieszenie uruchamiania aplikacji. W iOS 13 ma potrwać to połowę krócej niż dotychczas. Również pobieranie programów i gier ze sklepu AppStore ma być jeszcze szybsze dzięki nowej metodzie kompresji. Ściągane aplikacje do urządzeń mają być do 50% mniejsze, a aktualizacje do 60%.

Jak również wiemy, iOS 13 wprowadza również ciemny motyw w całym systemie oraz aplikacjach od Apple. Wprowadzany tryb z pewnością wpłynie nie tylko na czas pracy iPhone’ów, jak również oszczędzi nasz wzrok po zmroku. Wraz z nowym ciemnym interfejsem przychodzą zmiany interfejsu poszczególnych aplikacji systemowych tj. Przypomnienia, Zdjęcia, Mapy itd. Ostatnia aplikacja doczekała się dużej aktualizacji, otrzymała całkowicie nowe mapy, będą bardziej szczegółowe, otrzymają nowe funkcje i nowy tryb zwiedzania okolicy w mojej subiektywnej ocenie lepszą wersję spacerów po mieście konkurencyjną dla Street View od Google. Puki co większość nowości dotyczy Stanów Zjednoczonych, jednak firma zapewnia, że inne regiony świata również otrzymają aktualizacje. W przypadku aplikacji Przypomnienia znajdziemy większe niż dotychczas możliwości ustawiania alertów. Za sprawą sugestii opartych na sztucznej inteligencji będziemy mogli łatwiej ustawić powiadomienia dodając dodatkowe okoliczności w których mają się pojawiać.

Mapy w iOS 13
Fot. Apple

Kolejną nowością jaką szczyci się firma jest możliwość zalogowania się do innych usług za pomocą Sign in with Apple. Ma to być swoista konkurencja dla znanych od dawna rozwiązań od Google czy Facebooka. Jednak w przypadku usługi od Apple, podczas logowania do usługi firmy trzeciej nie zostaną udostępnione zbędne dane użytkownika. Ma to być bezpieczniejszy sposób na korzystanie z różnego rodzaju usług jak również spore ułatwienie, ponieważ uwierzytelnianie może odbywać się przy pomocy Face ID. Opcja logowania za pomocą swojego Apple ID przynosi dodatkową funkcję ukrywania prawdziwego adresu email. Oprogramowanie ma maskować prawdziwy adres dla każdej usługi losowym, unikalnym ciągiem znaków. Użytkownik zyska większą kontrolę nad udostępnianymi danymi oraz możliwość zarządzania otrzymywanymi wiadomościami email. 

Inną równie istotną nowością jest funkcja pisania na klawiaturze bez odrywania palca. Uogólniając jest to odpowiednik klawiatury Swift jednak w wydaniu Apple. Długo musieliśmy czekać na tą możliwość, miejmy nadzieję, że było warto. Również projektanci systemu dotknęli zapomniany już, ale istotny element – okno udostępniania. Teraz w łatwy i szybki sposób udostępnimy zdjęcie, wideo, link czy plik do wybranego kontaktu.

Animoji I Memoji otrzymały kolejną aktualizację, płeć piękna od teraz będzie mogła stworzyć swój awatar z dodatkowymi elementami, takimi jak biżuteria czy makeup. Stworzone przez nas awatary również mogą posłużyć jako spersonalizowane stickery (emoji) do wysyłania w wiadomościach nie tylko w iMessage, ale również innych komunikatorach. Komunikator Apple również otrzymał funkcję ustawienia własnego awatara oraz nazwy użytkownika.

iOS 13 animoji
Fot. Zrzut ekranu

Zmian jest oczywiście znacznie, znacznie więcej i nie sposób o nich wszystkich już teraz napisać. Z pewnością nowe funkcje będą pojawiały się wraz z nowymi wersjami testowymi. Oczywiście już teraz programiści mogą pobrać wersję Beta iOS 13 na swoje iPhone’y. Warto dodać, że finalna wersja systemu nie trafi na wysłużone już modele 5s, 6 i 6 Plus. iOS 13 trafi na nowsze wersje iPhone’ów, a oto ich lista: SE, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, Xr, Xs, i Xs Max. 

Jak zauważyliście iOS 13 nie trafi na iPady. Tym razem Apple postanowiło odseparować dwie kategorie urządzeń, dlatego stworzyło nowe oprogramowanie iPadOS. Jest to nadal system iOS jednak stworzony z myślą o iPadach.