Od wielu lat NASA pracuje nad systemem Space Launch, który ma umożliwić prowadzenie załogowych misji kosmicznych np. na Księżyc czy Marsa. Opracowywany system ma polegać na największej na świecie rakiecie nośnej. Agencja kosmiczna ma już zaplanowany pierwszy start na 2020 rok.

Projekt Space Launch System do chwili obecnej pochłonął miliardy dolarów, jednak do chwili obecnej nie mieliśmy możliwości zobaczyć co NASA wymyśliło oraz jak to wygląda w praktyce. Opracowywany system SLS oraz rakieta nośna od lat owiana jest tajemnicą. Możliwe jest, że rakieta poleci w przestrzeń kosmiczną już za kilka miesięcy. Testowa misja kosmiczna Amerykańskiej Agencji Kosmicznej ma odbyć się jeszcze przed końcem 2020 roku.

Na drodze do sukcesu zaplanowanej misji znajdują się inne ważne testy. Jednym z nich jest test silników RS-25, które zostaną umieszczone w rakiecie SLS.

NASA ma w planach do 2024 roku wrócić na powierzchnię Księżyca, dlatego opracowywana rakieta będzie niezbędna do spełniania tych założeń. Jeśli rakieta zawiedzie, to agencja kosmiczna będzie zmuszona skorzystać z rakiet prywatnych firm takich jak SpaceX.