NASA właśnie udostępniło w sieci spektakularne zdjęcie powierzchni Marsa. Na uchwyconej fotografii możemy zobaczyć nowo powstały krater.

Powierzchnia Marsa od trzynastu lat jest monitorowana przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter, która krąży po orbicie planety. Nowe zdjęcie uchwycone przez sondę najwyraźniej urzekło pracowników agencji na tyle, że postanowili pokazać je światu. 

Kamera High Resolution Image Science Experiment umieszczona na pokładzie sondy uchwyciła bardzo ciekawy kadr. Zdjęcie przedstawia krater o średnicy około 15 metrów, który wg. Naukowców powstał miedzy sierpniem 2016, a lutym 2019 roku. Za powstanie tego krateru najprawdopodobniej odpowiada niewielki obiekt o średnicy 1,5 metra. 

NASA HiRISE Krater na Marsie
Fot. NASA

Dla przykładu, taki obiekt lecący w kierunku Ziemi nie miał by szans zetknąć się z jej powierzchnią. Spalił by się w ziemskiej atmosferze. W przypadku Marsa atmosfera jest zdecydowanie cieńsza, dlatego obiekt uderzył w powierzchnię i utworzył krater.

Samo zdjęcie krateru wygląda naprawdę spektakularnie. Fotografia ta uwieczniła niecodzienną, artystyczną formę kosmicznych kolizji. Jak twierdzi Veronica Bray z Amerykańskiego Uniewerstetytu w Arizonie, niebieskie fragmenty fotografii mogą przedstawiać odsłonięty lód.

Sam krater zlokalizowany jest w okolicach marsjańskiego równika, czyli dość ciepłego regionu planety. Według Bray jest niewykluczone, że w tych obszarach Marsa pod pyłem pokrywającym planetę może znajdować się lód.