Podczas zaćmienia Księżyca, które miało miejsce 21 stycznia 2019 roku doszło do zdarzenia. W powierzchnię srebrnego globu uderzył meteoryt z ogromną prędkością.

Szacuje się, że meteoryt, który uderzył w Księżyc miał średnicę od 30 do 60 centymetrów i ważył około 45 kg. Jednak najistotniejsza była jego prędkość, ponieważ poruszał się z prędkością około 61 tysięcy km/h! Ten mały, a zarazem szybki obiekt stworzył krater o średnicy ok. 15 metrów. 

Prędkość, wielkość i rozmiar meteorytu została obliczona dzięki systemowi MIDAS na podstawie długości błysku uderzeniowego, który trwał zaledwie 0,28 sekundy. Energia uwolniona przy kolizji meteorytu z powierzchnią Ziemskiego satelity była równoważna z detonacją ok. 1500 kg TNT.

Kratery księżyc

Według badania przeprowadzonego w 2016 roku, na powierzchni Księżyca pojawia się około 140 nowych kraterów rocznie. Z uwagi na to, że Księżyc nie ma atmosfery, nawet najmniejsze skały kosmiczne mogą mieć swój wpływ na kształt jego powierzchni, niemniej jednak rzadko astronomowie mogą zaobserwować kolizje z uwagi na jasność.