ładowanie smartfona
powiadomienia
nowy telefon
Szukaj Menu

Ładowanie smartfona w miejscu publicznym przez USB jest niebezpieczne

Wyciszenie powiadomień w telefonie znacząco poprawia komfort życia

Żyjemy w erze ciągłych aktualizacji

Wyłącz światło Włącz światło

Władze Los Angeles wydały specjalny komunikat zalecający by podróżni wstrzymali się od ładowania urządzeń przez port USB na lotniskach, dworcach kolejowych, autobusowych czy hotelach. Wszystko wskazuje na to, że mogą one zawierać niebezpieczne oprogramowanie.

Problem ze stacjami ładowania USB nie jest nowy i wraca co jakiś czas. W tym przypadku sprawa dotyczy Los Angeles, jednak nie powinniśmy traktować jako lokalny problem, a jako globalny. W Polsce również możemy spotkać ogólnodostępne stacje ładowania USB, czy też pojedyncze porty USB w środkach komunikacji miejskiej. Dlatego też ostrzeżenie w tej sprawie powinno trafić do wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania czy miejsca podróży.

USB czyli ładowanie i wymiana plików w jednym

Połączenie za pomocą USB (Universal Serial Bus) zostało zaprojektowane tak, aby działało jako przekaźnik danych oraz jako nośnik energii. Niestety nie ma technicznej możliwości rozdzielenia obu zastosowań. Dlatego bardzo często jakiekolwiek podłączenie smartfona poprzez USB do stacji ładowania, naraża go na zainfekowanie wirusem lub wykradzenie danych.

Taką metodę ataku wykorzystują wszelkiej maści „cyberprzestępcy” i nierzadko specjalnie zarażają porty USB w miejscach publicznych. To głównie podróżni są celem ataku, ponieważ ta grupa osób w miejscach publicznych korzysta z ogólnodostępnych stacji ładowania.

Aktualnie smartfony potrzebują częstego kontaktu ze źródłem ładowania, a w przypadkach takich jak podróż łatwa możliwość podładowania baterii o kilka procent jest na wagę złota. Szkoda tylko, że większość osób korzystających z ogólnodostępnych punktów ładowania nie zdaje sobie sprawy z wagi zagrożenia.

Głównym zagrożeniem dla smartfonów mogą być ścienne ładowarki z portami USB. Jednak warto zwrócić uwagę na inne typy ładowarek. Mogą mieć niewielki rozmiar i możliwość łatwego transportu, może też to być zwykły kabel pozostawiony luzem. Wszystkie formy ładowarek mogą okazać się fałszywymi urządzeniami, specjalnie podstawionymi przez przestępcę.

W sytuacji kiedy wiecie, że wasz smartfon będzie potrzebował podłączenia do ładowarki w nieodpowiednim momencie, warto byś był wyposażony w przenośny PowerBank, który naładowałeś w domu. Możesz też korzystać z ładowarki sieciowej (własnej) lub po prostu doprowadzić do rozładowania telefonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły
nowy telefon

Żyjemy w erze ciągłych aktualizacji

Każdego roku firmy technologiczne wprowadzają na rynek coraz to nowe „leprze niż poprzednie” urządzenia. Zawierają nowe funkcje, nowe…