W tym roku konferencja dla deweloperów WWDC odbędzie się w poniedziałek, czyli już jutro. Apple poza warsztatami dla programistów ma zamiar pokazać cztery nowe odsłony systemów: iOS 13, watchOS 6, macOS 10.15 oraz tvOS 13.

WWDC 2019 odbędzie się w San Jose, Kalifornia w dniach 3-7 Czerwca. W poniedziałek o godzinie 10 czasu lokalnego impreza zostanie otwarta coroczną konferencją – keynote. To podczas tej prezentacji firma Tima Cooka odkryje swoje plany na nadchodzący rok. Apple z pewnością zaprezentuje trzynastą odsłonę systemu iOS, nowe wydanie systemu watchOS, macOS oraz tvOS.

Co wiemy dziś o iOS 13

Najprawdopodobniej największą nowością tej odsłony sytemu będzie długo wyczekiwany ciemny motyw. Kilka dni temu wyciekły bardzo realistyczne zrzuty ekranu mające przedstawiać tryb nocny. Nieoficjalnie mówi się, że tryb będzie można włączyć z poziomu ustawień oraz Centrum sterowania. Po uruchomieniu trybu, kolorystyka zmieni się na ciemniejszą w aplikacjach od Apple oraz pojawi się ciemniejszy dock z aplikacjami. Kolory główne jak i interfejs pozostanie bez zmian.

iOS 13 ciemny motyw
Fot. 9To5Mac

Drugą potwierdzoną w formie zrzutu ekranu nowością ma być aktualizacja wybranych aplikacji Apple o nowy odświeżony wygląd. Poniższy zrzut ekranu przedstawia aplikację Powiadomienia, interfejs zostanie przebudowany i przystosowany do nowego wzornictwa w systemie iOS. Wiemy też, że w aplikacji Zdrowie pojawi się nowy ekran początkowy, który będzie przedstawiał wszystkie codzienne aktywności.

Dodatkowo usługi Znajdź moich znajomych oraz Znajdź mój iPhone zostaną połączone w jedną aplikację. Zmiany dosięgną również aplikacje takie jak Mapy Apple, Poczta, Pliki oraz funkcji Czas przed ekranem. Sklep App Store zostanie wzbogacony o nową zakładkę Arcade, czyli najnowszą usługę firmy, która daje dostęp do biblioteki gier w ramach abonamentu. iPady mają otrzymać możliwość pełnienia funkcji dodatkowego ekranu dla komputera Mac oraz ich główny interfejs – siatka aplikacji może zostać zmieniona na bardziej pojemną w aplikacje.

iOS 13 zmiany w aplikacjach
Fot. 9To5Mac

iOS 13 najprawdopodobniej zostanie udostępnione deweloperom w wersji Beta zaraz po prezentacji, jednak na finalną wersję oprogramowania przyjdzie nam poczekać aż do jesieni.

Co wiemy o macOS 10.15

O ile nowa nazwa systemu nadal jest tajemnicą, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że najnowsza odsłona macOS otrzyma finalne wsparcie dla aplikacji z iOS. Niestety nowy system przyniesie definitywny koniec programu iTunes, który zostanie zamknięty i zniknie z systemu raz na zawsze. W jego miejsce pojawią się dwie nowe aplikacje: Muzyka i Wideo, które będą skupiać się odpowiednio Muzyką i Podcastami oraz Filmami, Programami TV i usługą Apple TV+.

macOS 10.15 aplikacja muzyka i wideo
Fot. 9To5Mac

Pojawiły się doniesienia, jakoby macOS otrzymał znane już funkcje z iOS 12 czyli Skróty Siri oraz Czas przed ekranem. 

System watchOS 6

W przypadku systemu watchOS nie ma wielu przecieków. Najprawdopodobniej Apple nie wprowadzi w oprogramowaniu dla zegarków Apple Watch większych nowości, ponieważ najpewniej skupi się na rozwijaniu funkcji związanych z aktywnościami fizycznymi oraz zdrowiem. Można się jednak spodziewać, że w systemie może pojawić się dość nieoczekiwane aplikacje tj. Kalkulator czy Dyktafon. Oczywiście nie zabraknie kilku nowych tarcz oraz usprawnień.

System tvOS 13

Tu nie będzie niespodzianek, najnowszą usługę tegorocznego systemu poznaliśmy na poprzedniej konferencji. Chodzi oczywiście o usługę Apple TV+.

Czy wszystkie doniesienia się potwierdzą? A może gigant z Cupertino czymś nas zaskoczy? Na to musimy jeszcze poczekać. Już jutro (poniedziałek) o 19:00 dowiemy się wszystkiego, co Apple zaproponuje w swoich urządzeniach w zbliżającym się roku. Trzymajmy kciuki 🙂