NASA poinformowało, że Jowisz osiągną tzw. opozycję. Oznacza to, że znajdzie się w jednej lini z Ziemią i Słońcem i jest na tyle blisko, że zobaczymy go chociażby przez lornetkę.

Z komunikatu wydanego przez Międzynarodową Agencję Kosmiczną NASA możemy dowiedzieć się, że Jowisz -największa planeta Układu Słonecznego, za moment znajdzie się w jednej linii ze Słońcem i Ziemią. Planetę zobaczymy gołym okiem, a dla wyraźnej obserwacji wystarczy chociażby lornetka lub mały teleskop.

Do obserwacji olbrzyma, podobnie jak w przypadku deszczu meteorytów najlepiej jest wybrać poza miasto. Unikniemy jasnego nieba od ulicznych świateł, oczy odpoczną od jasności i oswoją się z ciemnością. Wtedy Jowisz z pewnością będzie widoczny. Oczywiście niezbędne jest bezchmurne niebo oraz chwila wolnego czasu i tego wam życzę.

Jowisz w opozycji
Fot. inverse

Standardowa odległość Jowisza od naszej planety to około 778 milionów kilometrów. W obecnej sytuacji planeta zbliży się do Ziemi na odległość około 630 mln km. Taki stan rzeczy będzie trwał do końca miesiąca, dlatego wszyscy zainteresowani mają czas na zaobserwowanie tego niecodziennego widoku. Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy dokładnie podobne wydarzenie będzie miało miejsce w przyszłości.