inteligentny asystent
Inteligentny robot
aplikacja facebook
Szukaj Menu

Inteligentny Asystent wcale Cię nie podsłuchuje, ale może być świadkiem morderstwa

Czy ludzie mogą polegać na sztucznej inteligencji?

Facebook nie tylko zbiera o tobie dane, ale również Cię podgląda!

Wyłącz światło Włącz światło

Firmy takie jak Apple, Google czy Amazon szturmują rynek inteligentnymi asystentami wbudowanymi w urządzeniach mobilnych, a również w takich, które biernie stoją na stole m.in. głośnikach. Każda z firm oficjalnie zarzeka się, że głośniki służą wyłącznie do wykonywania komend głosowych oraz pomocy właścicielom w różnych chwilach i nie nagrywają tego co się dzieje dookoła, gdy są niepotrzebne. Nic bardziej mylnego. 

Sprawa dotyczy pewnego morderstwa kobiety, którego jedynym świadkiem był głośnik Amazon z asystentem Alexa. Do morderstwa doszło w Stanach Zjednoczonych i jedynym podejrzanym w sprawie jest mąż kobiety. Według jego zeznań doszło do nieszczęśliwego wypadku. Do sprawy został wezwany dziwny świadekasystent głosowy, który uznany został za wiarygodnego.

Głośnik marki Amazon z autorskim asystentem Alexa mógł słyszeć co tak naprawdę się wydarzyło. Policja zgłosiła się do firmy z prośbą o udostępnienie nagrań głosowych zebranych przez urządzenie. Podobno już wcześniej Alexa miała być świadkiem kłótni małżonków.

Policja uważa, że dowody zbrodni w postaci nagrania audio rejestrującego atak na ofiarę można znaleźć na serwerze obsługiwanym przez Amazon. Firma ostatecznie udostępniła wszelkie nagrania, a lokalne władze właśnie je analizują.

Po przedstawionej historii można wyciągnąć nie jeden wniosek, że firmy takie jak Amazon zbierają nagrania z urządzeń w naszych domach i czy tego chcemy lub nie firmy mogą nas podsłuchiwać. W przedstawionej sprawie wszelkie nagrania zebrane przez Amazona mogą być pomocne w ukaraniu sprawcy, niemniej jednak jest to sytuacja jednostkowa i nigdy nie możemy być pewności, że poświecenie w postaci ciągłej inwigilacji może przynieść nam kiedykolwiek korzyść.

Osobiście sceptycznie podchodzę do różnego typu urządzeń z wbudowanymi asystentami głosowymi, ponieważ wiem nie od dziś jakie zagrożenia mogą one przynosić w odniesieniu do korzyści. Pomimo tego, że tylko i wyłącznie Asystent Google mówi już do nas po polsku, jednak nie ma pewności do tego co może się dziać z naszymi nagraniami zebranymi przez inne głośniki czy urządzenia komunikujące się z nami chociażby w języku angielskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły