W pierwszym kwartale 2019 roku Huawei zanotował o połowę większą sprzedaż smartfonów w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Co więcej, Huawei zanotował wiekszą sprzedaż niż Apple, głównie przez spadającą sprzedaż iPhone’ów.

Mniejsza sprzedaż iPhone’ów dobitnie pokazuje aktualny problem rynku smartfonów. Telefony starzeją się coraz wolniej, przez co Klienci rzadziej decydują się na zakup nowych telefonów. Warto dodać, że telefony mają drugie życie i w dużym stopniu rynek wtórny zaspokaja duże zapotrzebowanie użytkowników. Rynek zwolnił, jednak nie każdy producent odczuł tego tak samo. Jeden z nich zanotował nawet duży wzrost sprzedaży, chodzi oczywiście o Huawei.

Pierwszy kwartał 2019 roku dla Huawei był fenomenalny. Chińczycy sprzedali aż 50,3% więcej smartfonów niż w ubiegłym roku. Łącznie firma sprzedała 59,1 miliona smartfonów, dzięki temu obecnie jest na 2 miejscu w rankingu największych producentów elektroniki na świecie.

IDC Smartfony Q1 2019
Fot. IDC

Najczęściej na drugim miejscu było Apple, jednak tym razem jest inaczej. Firma Tima Cooka ma problem ze sprzedażą iPhone’ów – spadła o ponad 30%. Apple sprzedało łącznie 36,4 mln smartfonów. Niestety kolejne kwartały nie zapowiadają się lepiej dla giganta z Cupertino. Apple straciło miano innowacyjnej firmy w oczach opinii publicznej, co przy coraz wyższych cenach telefonów z nadgryzionym jabłkiem musiało się zakończyć słabym wynikiem sprzedaży. Niestety nawet Xiaomi nie było w stanie konkurować z Huawei. Ich sprzedaż smartfonów w tym okresie spadła o ponad 10%.

W zestawieniu gigantów tylko Samsung był w stanie oprzeć się Huawei, jednak widać, że Koreańczycy zwalniają tępo. Smartfony Samsunga sprzedały się w ilości 71,9 mln sztuk i jest to słabszy wynik względem ubiegłego roku o 8,1%. 

Czy firmie Huawei uda się prześcignąć Samsunga w sprzedaży smartfonów? Rosnąca potęga Huawei na to wskazuje, jednak najbliższe miesiące pokażą czy uda się Samsungowi obronić pozycję lidera sprzedaży na całym świecie.