aplikacja facebook
inteligentny asystent
powiadomienia
Szukaj Menu

Facebook nie tylko zbiera o tobie dane, ale również Cię podgląda!

Inteligentny Asystent wcale Cię nie podsłuchuje, ale może być świadkiem morderstwa

Wyciszenie powiadomień w telefonie znacząco poprawia komfort życia

Wyłącz światło Włącz światło

Nie od dziś wiadomo, że Facebook agreguje ogromne ilości danych o swoich użytkownikach. Większość z tych danych jest pozyskana za zgodą ich właścicieli, a niektóre są wyciągane w sposób naruszający wszelkie zasady prywatności. Zebrane dane są oczywiście wykorzystywane w celach marketingowych i czy tego chcemy czy nie, firmy takie jak Facebook zrobią wszystko, żeby wiedzieć o nas jak najwięcej.

Facebook od dłuższego czasu nie ma lekko, a ostatnia afera związana z podglądaniem użytkowników podczas używania aplikacji tylko dodaje do pieca spekulacji o poziomie zabezpieczeń i prywatności w serwisie. W skrócie cała sprawa sprowadza się do błędu, który pozwalał aktywować tylny aparat aparatu podczas przeglądania wpisów. Błąd wywoływał widok z aparatu w bardzo okrojonym widoku, jednak to wystarczyło by wybuchła panika.

Nie ma dowodów na to, by Facebook umyślnie by zbierał dane zarejestrowane przez tylną lub przednią kamerę, nie wiadomo też, czy obraz zarejestrowany przez urządzenie jest wysyłany na serwery serwisu. Nie mniej jednak sam błąd daje wiele do myślenia tym, którzy zastanawiają się nad usunięciem konta w serwisie.

Spekulacje napędzają co raz to nowe, bardzo skrajne opinie na temat społecznościowego giganta. Począwszy od afery związanej z Cambridge Analytica oraz wyciekami danych do obecnej wpadki serwisu nie minęło wiele czasu, a zapewnienia Marka Zuckeberga niewiele zmieniły w oczach opinii publicznej.

Osobiście chciałbym wierzyć w to, że błąd jest wyłącznie błędem, a nie odkryciem potajemnego szpiegowania użytkowników przez serwis. Zastanawiam się jednak czy Facebook gra czysto w stosunku do swoich użytkowników i zbiera informacje nie tylko z kamery, ale też z mikrofonów, tak jak robią to głośniki z asystentami głosowymi. Dlaczego by nie miał tego robić? Ma techniczne możliwości, nie ma do chwili obecnej większych problemów z prawem, to czemu by w imię zysków zbierać takie dane.

Facebook z Markiem Zuckebergiem na czele jest bezkarny, a wszystkie wycieki danych nic w zasadzie nie zmieniły, a obawy użytkowników o ich bezpieczeństwo są uzasadnione. Szkoda tylko że nikt z tym nic nie robi. Najwidoczniej musi dojść do kolejnej i jeszcze kolejnych afer, by kierownictwo firmy obudziło się i zaczęło działać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły