Elektrownie wiatrowe są wszystkim znane bo z pewnością każdy miał okazje zaobserwować pod miastami. Wiemy też, że nikt nie postawi gigantycznego wiatraka w centrum miasta, bo więcej było by problemów niż pożytku. Jednak na przeciw wyszła francuska firma oferująca elektrownie w postaci drzewa.

W dobie wszechobecnego smogu oraz konsumpcji gigantycznej ilości energii, firma New World Wind wymyśliła bardzo ciekawe, a zarazem futurystyczne rozwiązanie pozyskiwania elektryczności z wiatru.

Instalacja bardzo przypomina wszechobecne drzewa, a zainstalowane mini turbiny nawiązują wyglądem do liści. Nowoczesny wygląd i wykonanie zadziwi nie tylko przechodniów, ale także użytkowników. Pomysł konstruktorów był taki, aby w miastach zaistniała możliwość pozyskiwania energii odnawialnej i wykorzystywania jej na co dzień.

Możliwości tej elektrowni wiatrowej są naprawdę imponujące, rocznie może wytworzyć moc 2,400kWh za pomocą 54 mini turbin. Pozyskaną elektryczność można przeznaczyć na zasilenie oświetlenia ulic czy traktów pieszych, stacji ładowania pojazdów, hotspotów udostępniających internet czy parkomatów. Możliwości jest wiele i z pewnością każde miasto powinno zainteresować się tym rozwiązaniem.

ekomiasto

Wymiary instalacji przypominają zwyczajne drzewo – wysokość około 10 metrów i szerokość około 8 metrów, a pierwsze „gałęzie” drzewa zaczynają się na wysokości 3,5 metra.

Każde drzewo można spersonalizować, mamy do wyboru różne kolory mini turbin, usługi dodatkowe jak na przykład porty usb w „pniu” drzewa.

Podstawowa konfiguracja drzewa elektrowni kosztuje niecałe 50,000 euro plus koszt instalacji i serwisowania. Cena nie należy do najniższych, aczkolwiek w perspektywie czasu na pewno się zwróci, a nawet zaowocuje.

drzewo elektrownia

Z pewnością to rozwiązanie jest przyszłością pozyskiwania energii w miastach i zdecydowanie powinno być wykorzystywane przez miasta do pozyskiwania energii. Sądzę, że za jakiś czas będziemy mogli zobaczyć takie drzewo, bądź podobne także w Polsce.

Źródła: newworldwind.com