Naukowcy z Tokijskiego laboratorium Uniwersytetu Jouhou System Kougaku (JSK) opracowali modułowy, przekształcający się prototyp drona o nazwie Dragon. Jego zdolności są dość duże, może zmieniać kształt do postaci kwadratu lub węża, podczas gdy wirniki utrzymują go na odpowiedniej wysokości. To imponujące!

Przy tym projekcie naukowcy nie koncentrowali się na stworzeniu małych dronów, które naturalnie mogłyby się pomieścić w małych pomieszczeniach lub niedostępnym miejscu. Badacze z JSK próbowali opracować zwinny dron, który mógłby przemieszczać się w różnych warunkach otoczenia i jednocześnie będzie posiadał więcej możliwości porównaniu do nano-dronów. Dron ten może samodzielnie ustalić, jaki rodzaj kształtu byłby najwydajniejszy w obliczu ograniczeń przestrzennych lub warunków otoczenia.

Dron dragon w powietrzu

Dron składa się z wielu modułów. Z których każdy ma podwójne wirniki pełniących funkcję sterującą i mogą one obracać się w dowolnym kierunku. Każdy z modułów połączony jest ze sobą za pomocą przegubów, co oznacza, że każdy może obracać się i obracać w razie potrzeby bez wpływu na pozostałe. Działa to jak wąż, który może poruszać różnymi sekcjami swojego ciała niezależnie od innych.

Zainstalowane baterie zapewniają mu trzy minuty lotu, a oprogramowanie pozwalające na jego autonomiczną pracę jest oparte na zestawie programistycznym firmy Intel (SDK). Prototyp Dragona którego widzimy składa się z czterech modułów z Euklidem biegnącym wzdłuż jego kręgosłupa. Obecnie Dron Dragon może latać w kształcie lini prostej, kwadratu, litery „L”, zygzakowatym oraz spirali.

Zobacz go w akcji!

W dobie gdy większość dronów wygląda tak samo i ma do zaoferowanie bardzo podobne możliwości poruszania, modułowe możliwości transformacji Dragona (które nie są nawet poza etapem prototypowym) są na prawdę imponujące. Drony zyskują coraz więcej możliwości, płynności w poruszaniu i to jest ekscytujące.

Jak widać na powyższym filmie, Dragon może sam zdecydować, jaką formę przybrać by ominąć przeszkodę. Przybrał formę spirali, aby tak jak wąż przedostać się przez otwór. Być może najbardziej zdumiewające jest właśnie to, że prezentowany prototyp to tylko początek i niewielka część tego, co badacze JSK przewidują dla przyszłości technologii w dronach.

moduł drona

Już teraz naukowcy mają w umysłach przyszłość tego rozwiązania. Chcą by modularne ramiona tworzyły drona, który będzie miał wiele możliwości. Na przykład mógł zabierać przedmioty czy owijać się wokół nich. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zyskać wiele możliwości, z pewnością naukowcy z Tokio będą kontynuować udoskonalanie Dragona. Oczywiście efekt prac przyniesie użyteczne efekty, ale na to musimy jeszcze trochę poczekać.

Zobacz też wideo!

 

Źródło: wetalkuav.com/YouTube