System macOS 10.15 otrzymał nową nazwę – Catalina. Apple konsekwentnie zmienia nazwy systemu polegając na znanych lokalizacjach w Kalifornii. Nowe oprogramowanie poza nazwą wprowadza szereg nowości tj. dostępność aplikacji z iPad’a, sterowanie głosem oraz Find My.

macOS 10.15 Catalina poza wprowadzeniem nowych funkcji, również wprowadza większą spójność systemu z usługami oraz pozostałymi sprzętami firmy. Główną zmianą w tym zakresie jest usunięcie programu iTunes. Od dawna wiedzieliśmy, że Apple zdecyduje się na uśmiercenie programu, jednak dopiero na moment przed konferencją WWDC 2019 dowiedzieliśmy się z przecieków jak firma podzieli funkcjonalność kombajnu. Ostatecznie iTunes zniknie z systemu, jednak funkcjonalność rozbiła się na trzy nowe aplikacje: Muzyka, Apple TV oraz Podcasty. Po podłączeniu iPhone’a, iPoda, czy iPad’a nie otworzy się nam iTunes bo go po prostu nie będzie. Od teraz za kwestie synchronizacji urządzeń z komputerem będzie odpowiadał system, znany z programu widok opcji synchronizowanego sprzętu będzie dostępny na górnym pasku zadań.

macOS 10.15 Catalina
Fot. Apple

Aplikacje z iPada dostaną dodatkowe życie. Od teraz będzie można je instalować na komputerach Mac. Za sprawą systemowego wsparcia będą w pełni przystosowane do obsługi myszki i klawiatury. Dodatkowo deweloperzy dostaną narzędzie do szybkiego dostosowania swoich aplikacji do specyfiki obsługi na komputerze. Obsługa ma być bardzo podobna do aplikacji Giełda, News czy Home, które zostały dodane w macOS 10.14 Mojave.

Nowością w systemie będzie również funkcja SideCar, która daje możliwość wykorzystania posiadanego iPad’a jako dodatkowy ekran komputera. Poza możliwością wyświetlenia treści na jego ekranie, będziemy mogli wykorzystywać go jako dodatkowej przestrzeni roboczej. Na dodatek będzie możliwość wykorzystywania rysika Apple Pencil do rysowania. 

SideCar macOS Catalina
Fot. Apple

Aplikacja Find My iPhone I Find My Friends łączy siły w ramach jednego programu. Od teraz nazywa się po prostu Find My. Aplikacja poza standardowymi funkcjami lokalizacyjnymi znajomych czy sprzętu otrzymuje dwie bardzo istotne nowości. Pierwszą z nich jest Activation Lock, która pozwala na ustanowieniu blokady komputera. Jeśli ktoś ukradnie nam sprzęt lub go zgubimy staje się on całkowicie bezużyteczny. Drugą funkcją jest możliwość lokalizowania sprzętu nawet gdy jest on poza zasięgiem sieci lub jest wyłączony. Komputer poprzez wysyłanie swojego ID przez moduł bluetooth może zostać rozpoznany przez inne urządzenie z iOS, które zgłosi do właściciela zguby jego lokalizację. Cały proces jest owiany tajemnicą, jednak Apple zapewnia, że wykorzystywane urządzenia osób w okolicy do lokalizowania sprzętu są całkowicie anonimowo, a firma nie gromadzi danych na temat ich aktywności.

macOS 10.15 Find My
Fot. Apple

Podobnie jak w ubiegłorocznym wydaniu iOS 12, system macOS otrzyma funkcję monitorowania czasu spędzonego przed ekranem. Dzięki niej użytkownik zyska możliwość kontroli swojego czasu pracy oraz produktywności. Funkcja ta pozwoli również na ograniczaniu dostępu do wybranych programów lub kontrolować dzieci.

Mało widoczną, ale równie istotną zmianą w systemie macOS jak i pozostałych systemach firmy jest funkcja sterowania głosem. Mało kto z nas zwróci uwagę na tą funkcję, jednak przeznaczona jest w dużej mierze dla osób, które nie mogą obsługiwać urządzenia w naturalny sposób. Za sprawą głosu będą takie osoby miały możliwość wskazywania głosem wybranego punktu lub elementu na ekranie. Jest to duży krok na przód w kierunku usuwania barier względem osób z niepełnosprawnościami. Z pewnością takie osoby odetchną z ulgą i będą mogły łatwiej pracować czy kontaktować się za pomocą swojego sprzętu.

W połączeniu z iOS 13, iPadOS oraz watchOS 6 system macOS 10.15 Catalina otrzymuje masę różnych funkcji i możliwości. Niestety nowy system zostanie udostępniony wyłącznie komputerom, które będą w stanie sprostać jego wymaganiom. A są nimi modele:

  • MacBook z 2015 roku i nowsze,
  • MacBook Air, MacBook Pro z 2012 roku i nowsze,
  • Mac mini oraz iMac z 2012 roku i nowsze,
  • iMac Pro z 2017 roku i nowsze,
  • Mac Pro z 2013 roku i nowsze.