Dokładnie dziś 7 czerwca mija 65 rocznica śmierci genialnego matematyka Alana Turinga. Był jednym z twórców informatyki, współtwórcą tzw. bomby Turinga oraz wizjonerskiego projektu pierwszego komputera.

Alan Turing urodził się 23 czerwca 1912 roku w Londynie , a zmarł 7 czerwca 1954 roku w Wilmslow koło Manchasteru w wyniku otrucia cyjankem. Turing był brytyjskim matematykiem, kryptologiem, twórcą maszyny Turinga i jednym z twórców informatyki. Uważany jest też za ojca sztucznej inteligencji, tworząc test Turinga. Gdyby Turing żył, już pod koniec miesiąca obchodziłby 107 urodziny.

Alan Turing ma ogromny wkład w kryptologię, był współtwórca tzw. bomby Turinga, czyli urządzenia łamiącego kod maszyny szyfrującej Enigmy. W latach 30. Stworzył wizjonerski projekt pierwszego komputera. Był też pomysłodawcą tak zwanego testu Turinga, eksperymentu mającego na celu zdefiniowania sztucznej inteligencji. Turing od 1952 roku aż do śmierci pracował nad zagadnieniami biologi matematycznej, a w szczególności nad procesem morfogenezy.

Komputer projektu Alana Turinga

Alan Turing na swoje nieszczęście był gejem, jednakże w swoim otoczeniu nie stwarzał problemów w związku ze swoją orientacją. Z punktu widzenia powierzonych mu zadań był niezbędny i przez długi czas nie podejmowano żadnych kroków przeciwko niemu. Przełożeni postanowili, że dopiero po 1944 roku, gdy zakończy swoje najważniejsze prace, to będzie można się go pozbyć. Z uwagi na brytyjskie prawo w tamtym czasie, kontakty seksualne osób tej samej płci były zakazane i dopiero po pewnym czasie oskarżono Turinga o naruszenie moralności publicznej i wytoczono  przeciwko niemu proces. Sąd dał mu wybór: więzienie albo terapię hormonalną. Turing zdecydował się na terapię oraz konsultacje z psychiatrą. Terapia polegała na przyjmowaniu estrogenu, czyli chemiczną kastrację.

W skutek wyroku sądu Alan Turing stracił dostęp do poufnych informacji oraz odsunięto go od badań związanych z konstrukcją komputera. W wyniku załamania psychicznego Turing 7 czerwca 1054 roku zamknął się w swojej sypialni i popełnił samobójstwo poprzez przyjęcie cyjanku. Ciało znaleziono kolejnego dnia, a obok łóżka znajdowało się wpół zjedzone jabłko które prawdopodobnie zawierało truciznę. Ciało poddano kremacji 12 czerwca.

Alan Turing

W 2013 roku Alan Turing pośmiertnie został ułaskawiony przez brytyjską królową Elżbietę II. W 2019 roku Alan Turing został uznany przez Brytyjczyków za najwybitniejszą postać XX wieku, pokonując tym samym Davida Bowiego, Nelsona Mandelę, Muhammada Alego, Ernesta Shackletona, Martina Luthera Kinga Jr. i Pabla Picasso. 

Po 60 latach od śmierci Alana Turinga Wielka Brytania gwarantuje osobom homoseksualnym wszystkie niezbędne prawa. Gdyby w tamtym czasie prawo było nieco bardziej łaskawe, Turing najprawdopodobniej wniósł by znacznie więcej w rozwój komputerów oraz sztucznej inteligencji.